Kiedy zdecydować się na mobilny stół do warsztatu?

Stół montażowy jest jednym z mebli niezbędnych w firmie, w której wykonuje się remonty, naprawy lub wytwarza jednostkowe detale konstrukcyjne. Pozwala na stworzenie stanowiska pracy i zapewnienie przestrzeni roboczej, przeznaczonej do cięcia, wiercenia, szlifowania czy demontażu i montażu podzespołów. Jednym z jego wariantów jest model mobilny. Gdzie znajduje on zastosowanie?

Czym jest mobilny stół warsztatowy?

Mobilny stół montażowy jest standardowym meblem warsztatowym, wykonanym z wytrzymałego metalu i zabezpieczonym antykorozyjnie. Może być wyposażony w drewniany lub metalowy blat, z dodatkową nakładką, np. o cechach antypoślizgowych lub antyprzepięciowych. Cechą, która odróżnia ten typ mebla od pozostałych stołów stacjonarnych, jest system kółek, które umożliwiają wygodne przemieszczanie całej konstrukcji. Dzięki temu łączy on funkcje blatu roboczego, szafki narzędziowej i transportera. Mobilne stoły robocze z serii Flexa, które produkuje firma Fami podobnie, jak ich stacjonarne odpowiedniki, są dostępne w wielu wariantach. Różnią się zarówno wysokością czy wymiarami blatu, jak i dodatkowym wyposażeniem. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest np. stół warsztatowy z imadłem, który znacznie rozszerza zakres możliwych do wykonania prac.

Kiedy zdecydować się na taki typ stołu do warsztatu?

Atutem mobilnych mebli warsztatowych jest przede wszystkim możliwość ich przemieszczania wraz z całym wyposażeniem. Wybierając taki stół warsztatowy metalowy lub z drewnianym blatem, wyposażony w szereg szuflad oraz zamykaną szafkę, zyskujesz wsparcie podczas prac poza stałym stanowiskiem. Przykładem jest warsztat samochodowy z kilkoma stanowiskami naprawczymi, w którym możesz umieścić stół tam, gdzie w danej chwili są potrzebne materiały czy narzędzia. Takie rozwiązanie znacznie oszczędza czas i usprawnia pracę, gdyż mechanik w razie potrzeby może natychmiast sięgnąć po ściągacz czy klucz. Kiedy i przy jakich pracach warto wybrać mobilny stół warsztatowy z imadłem lub bez?

Może Cię zainteresować: Na jakie funkcje zwrócić wybierając stół warsztatowy?

Potrzebujesz większej elastyczności w warsztacie?

Jedną z sytuacji, w której stół montażowy na kółkach okaże się wyjątkowym usprawnieniem jest wykonywanie zadań poza stałym stanowiskiem pracy. Dzięki możliwości jego przemieszczanie nie musisz z każdym najdrobniejszym zadaniem udawać się do miejsca, w którym zamontowano blat i szafkę narzędziową. Mobilny stół warsztatowy przemieszcza się wraz z Tobą tam, gdzie w danej chwili pracujesz. W efekcie możesz na bieżąco wykonywać drobne prace ślusarskie, stolarskie czy montażowe, dopasowując elementy, czyszcząc je i montując je w jednym miejscu. Mobilne stoły robocze sprawdzają się nie tylko w dużych. Mobilny stół warsztatowy serii Flexa z blatem o wymiarach 937×600 mm będzie niezastąpiony również w małym pomieszczeniu, zapewniając znacznie większą elastyczność pracy.

Sprawdź również:: Jak wybrać odpowiedni stół do warsztatu?

Często pracujesz poza warsztatem lub na placu budowy?

Mobilność, jaką charakteryzują się stoły warsztatowe na kółkach jest ogromną zaletą podczas pracy poza pomieszczeniem firmy. Może to być realizowanie napraw na zewnątrz budynku, np. w bazie transportowej czy na placu przed warsztatem. Stół tego typu warto też wybrać do pracy na budowie, gdzie poszczególne zadania wykonuje się w terenie, z dala od magazynów z narzędziami. Meble mobilne są niezastąpione, jeśli Twoja firma świadczy usługi u klientów, wyjeżdżając do zleceń wraz z całym wyposażeniem. Dzięki połączeniu blatu roboczego, szafki i szuflad zyskujesz komfortowe i w pełni wyposażone mobilne stanowisko pracy.

Nie dysponujesz miejscem na kilka stanowisk roboczych?

Inną sytuacją, w której sprawdzi się taki stół montażowy, jest małe pomieszczenie warsztatowe, przeznaczone do pracy dla kilku osób. Jeśli nie ma w nim miejsca na samodzielne stanowiska, regały i wózki narzędziowe, mebel mobilny zagwarantuje dostęp do nim każdemu z pracowników zgodnie z ich chwilowymi potrzebami. Mobilne stoły warsztatowe producent oferuje także w prostszym wariancie, bez dodatkowych szafek. Modele z serii Work Rol są dostępne z bardzo szerokiej gamie wymiarów, także z dodatkiem jednej lub kilku podręcznych szufladek.

Kiedy lepszym wyborem będzie zwykły stół do warsztatu? 

Stoły warsztatowe na kółkach nie zawsze są najlepszym rozwiązaniem. W wielu warsztatach wykorzystanie takiego mebla nie jest zalecane ze względu na konieczność zapewnienia blatu roboczego o bardzo dużej stabilności. Nawet zablokowane kółka nie gwarantują, że podczas cięcia czy wiercenia mebel nie poruszy się. Dlatego lepiej sprawdzi się w nim stół warsztatowy metalowy przymocowany do ściany.

Jakie są ceny stołów warsztatowych?

Urządzasz nowy warsztat samochodowy, mechaniczny czy ślusarski i chcesz zamówić do niego stoły warsztatowe? Producent – firma Fami – oferuje ich warianty mobilne w różnych wysokościach i wymiarach blatów. Modele z szafkami i szufladami z serii Flex różnią się ceną od prostszych konstrukcji, złożonych z metalowego stelaża i blatu. Są droższe ze względu na złożoną budowę. Zapewniają jednak wiele dodatkowych funkcji, w tym możliwość segregowania i przechowywania narzędzi. Dokładną cenę mobilnych stołów warsztatowych możesz poznać wysyłając zapytanie do producenta.