Jeśli urządzasz nowy warsztat samochodowy, własną pracownię modelarską, zakład mechaniczny czy ślusarski na pewno poszukujesz idealnego stołu warsztatowego. Osoby bez doświadczenia i poznające dopiero ofertę mebli warsztatowych mogą czuć się zagubione. Czy wybrać duży stół ślusarski z imadłem, czy może niewielki i mobilny stół warsztatowy? Jakie inne dodatki powinien posiadać stół do warsztatu, by wszystkie narzędzia były pod ręką? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania, by każdy mógł znaleźć optymalne rozwiązanie do swojego miejsca pracy.
Mobilny stół warsztatowy pozwala na przemieszczanie go z miejsca na miejsce. Chociaż jest typowym meblem warsztatowym, metalowym lub drewnianym, ma duże, skrętne koła z hamulcem. Dzięki temu można stół bez wysiłku przesunąć, wyprowadzić na zewnątrz warsztatu lub garażu, usunąć, jeśli zawadza. Stół warsztatowy mobilny ma blat roboczy, szafki narzędziowe, ale może być także transportowany. Mobilne stoły warsztatowe dostępne są w różnych rozmiarach. Dobrać je można, kierując się wysokością, szerokością i głębokością blatu. Nie brakuje też rozwiązań w postaci stołu ślusarskiego z imadłem.
Nietrudno się domyślić, że atutem tego rozwiązania jest możliwość przesunięcia całego stanowiska pracy. To bardzo przydatna funkcja na przykład w warsztatach samochodowych, gdzie jest kilka stanowisk pracy albo w prywatnym garażu, gdzie po zaparkowaniu samochodu nie ma miejsca na typowy stół roboczy. Można go w takim przypadku przesunąć w kąt, blisko ściany, by móc swobodnie zaparkować. Stoły mobilne usprawniają pracę, a dzięki temu, że można je postawić w dowolnym miejscu, wszystkie narzędzia są zawsze pod ręką.
Sprawdź również: Jak wybrać odpowiedni stół do warsztatu?
Niezależnie od tego, czy szukamy stołu mobilnego czy tradycyjnego, warto zwrócić uwagę na jego dodatkowe wyposażenie. W pracy majsterkowicza, ślusarza albo mechanika samochodowego, zawsze przydaje się dodatkowe miejsce do przechowywania. Mogą być to dodatkowe półki, szuflady, pojemniki. Dużym powiedzeniem cieszą się stoły warsztatowe ze ściankami do wieszania narzędzi i magnetycznymi listwami. Na funkcjonalność stołu wpływa także dodatkowy system oświetlenia. Na blat można też nałożyć nakładkę antypoślizgową, dzięki której nic nie spada ze stołu na podłogę.
Zanim wybierzesz stół warsztatowy, zastanów się, czy ma on odpowiednią ilość szuflad o różnych rozmiarach i pojemności, czy przydadzą Ci się dodatkowe półki pod i nad blatem, a może lepsza będzie zintegrowana ścianka narzędziowa. Dobrze jest zaopatrzyć stół w pojemniki magazynowe na drobiazgi i oświetlenie.
Dodatkowym elementem, który może okazać się bardzo pomocny w pracy, jest imadło. Ułatwia ono przeprowadzanie ręcznej lub mechanicznej obróbki różnorodnych elementów drewnianych, metalowych i plastikowych, jest przydatne w pracach ślusarskich, modelarskich, stolarskich. Można imadło dokupić oddzielnie, ale jeszcze lepszy jest stół ślusarski z imadłem idealnie dopasowanym do tego typu mebla warsztatowego. Wybierając stół z imadłem, nie musimy kupować go oddzielnie, a to spora oszczędność czasu.
Nie stworzono jeszcze idealnego, dopasowanego do potrzeb każdego użytkownika stołu warsztatowego. Na szczęście wybór mebli jest ogromny, a wiele modeli umożliwia regulację i dostosowanie go do indywidualnych potrzeb. Na przykład osoba, która jest wyjątkowo niska lub ponadprzeciętnie wysoka albo czasami pracuje na stojąco, a innym razem na siedząco, może wybrać stół warsztatowy z regulacją wysokości. Pozwala on na ustawienie wysokości blatu optymalnie dopasowanego do wzrostu osoby pracującej przy nim. Również dodatki do stołów w postaci szuflad, półek i ścianek narzędziowych często można dobrać indywidualnie. Można także zdecydować się na stół systemowy, który ma konstrukcję umożliwiającą łączenie go z innymi meblami. Tego typu stoły warsztatowe daje możliwość na optymalne wykorzystanie miejsca i zorganizowanie wygodnych stanowisk pracy dla kilku osób.