Rodzaje szafek bhp i ich przeznaczenie

Rodzaje szafek BHP i ich przeznaczenie

Meble BHP stanowią podstawowe wyposażenie każdego pomieszczenia socjalnego w firmie. Nie ma znaczenia, czy jest to zakład produkcyjny czy biurowiec. W każdym takim miejscu są potrzebne szafki dla pracowników oraz te przeznaczone do przechowywania środków czystości lub materiałów opatrunkowych.

Ze względu na różne przeznaczenie, tego typu meble różnią się wielkością i sposobem organizacji wnętrza. Poznaj podstawowe rodzaje szafek BHP.

Spis treści:

Szafki BHP do przechowywania odzieży ochronnej i sprzętu

Szafki stanowiące wyposażenie szatni pracowniczej nie są przypadkowymi meblami. O ich cechach decydują przepisy, a konkretnie Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zgodnie z zapisami tego dokumentu każdy pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi komfortowe miejsce do przechowywania rzeczy przynoszonych do zakładu pracy. Zaliczają się do nich odzież osobista, obuwie, a także jedzenie i napoje.

Jednocześnie, jeśli pracownik używa w zakładzie odzieży ochronnej i środków ochrony indywidualnej, powinien mieć wyznaczone miejsce do ich przechowywania. W tej roli doskonale sprawdzają się szafy ubraniowe do szatni. Są to najczęściej metalowe konstrukcje podzielone na części, z których każda jest wyposażona w samodzielne drzwi.

Wnętrze takiej szafy ma strefę przeznaczoną do zawieszania ubrań na wieszakach, a także półki na sprzęt i obuwie. Ubraniowe szafki dla pracowników niekiedy są też wykonywane z wytrzymałych tworzyw sztucznych. Są bardziej odporne na korozję niż metal, ale wykazują większą podatność na uszkodzenia mechaniczne.

Szafy ubraniowe do szatni powinny spełniać określone wymogi. Zgodnie z przepisami wyposażenie zależy od rodzaju szatni. I tak:

Może Cię zainteresować: BHP w zakładzie pracy o czym musisz wiedzieć?

Szafka ubraniowa BHP

Szafki BHP na dokumenty i akcesoria biurowe

Szafki BHP w firmie mogą też mieć inne przeznaczenie. Przechowuje się w nich dokumenty oraz akcesoria biurowe. Najprostsze meble o takim zastosowaniu są wykonane z metalu, gdyż ten materiał gwarantuje ich długą żywotność.

Jednak w biurach odległych od strefy produkcji coraz częściej stawia się na wyposażenie, które nie tylko będzie funkcjonalne, ale również stylowe. Dlatego szafki na dokumenty są wykonywane z drewna i materiałów drewnopochodnych, a niekiedy również z tworzywa sztucznego.

Cechą tego typu mebli jest odpowiednia organizacja wnętrza przystosowana do przechowywania segregatorów, teczek z dokumentami czy drobnych akcesoriów takich jak spinacze biurowe, długopisy, itp.

Czym wyróżnia się szafka BHP? Wymiary mebli o takim przeznaczeniu są zróżnicowane. Mogą to być zarówno modele o wysokości podobnej do biurka, wyposażone w szufladki i półki, jak i wysokie szafy z półkami na segregatory.

szafka na dokumenty

Szafki BHP na chemikalia i materiały niebezpieczne

Szafki dla pracowników to niejedyne meble BHP, które wykorzystuje się w zakładach pracy. W wielu miejscach potrzebne są konstrukcje przeznaczone do przechowywania substancji niebezpiecznych, wykorzystywanych m.in. w procesach technologicznych czy przy utrzymaniu higieny.

O tym, jakie cechy powinny mieć takie szafki, decydują normy, a w szczególności norma PN EN 14470-1. Spełnienie tych wymogów gwarantuje, że przechowywane wewnątrz materiały nie zagrażają pracownikom ani środowisku. Do elementów wyposażenia i cech takich mebli BHP można zaliczyć:

Szafy tego typu są przystosowane do przechowywania chemikaliów, kwasów i zasad, materiałów niebezpiecznych, baterii litowo-jonowych, materiałów łatwopalnych, puszek lakieru, zmywaczy, środków adhezyjnych, olejów i innych substancji objętych surowymi zasadami magazynowania.

szafka na chemikalia

Szafki BHP na apteczki i sprzęt pierwszej pomocy

Istotną grupę mebli BHP stanowią szafki i szafy o charakterze medyczno-sanitarnym. Obecność apteczki pierwszej pomocy jest niezbędna nie tylko w całym zakładzie, ale również w każdej hali produkcyjnej. Powinny się w niej znaleźć podstawowe środki opatrunkowe takie jak plastry, płyny odkażające czy bandaże i gaza.

Szafki sanitarne BHP zazwyczaj są niezbyt duże i pomalowane na biało. Natomiast w punktach sanitarnych i pierwszej pomocy odpowiednie wyposażenie stanowią metalowe szafy jedno- lub dwudrzwiowe.

Ponieważ często przechowuje się w nich leki oraz kosztowny sprzęt medyczny, muszą mieć solidny zamek. Niektóre szafki BHP do punktów pomocy medycznej są też wyposażone w szyby.

Szafki BHP są zróżnicowane pod względem budowy, wymiarów i organizacji wnętrza, a w efekcie – także przeznaczenia. Wszystkie jednak muszą mieć określone cechy, takie jak wysoka trwałość oraz odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, korozję i czynniki środowiskowe. Powinny też być łatwe do utrzymania w czystości i funkcjonalne. Takie kryteria spełniają meble BHP produkowane przez Fami.