Jakimi kryteriami kierować się przy wyborze mebli do warsztatu?

Warsztat

Warsztat jest miejscem, w którym pracownicy nieustannie wykonują rozmaite czynności związane z obróbką, montażem czy naprawami. Wyposażenie takich pomieszczeń powinno uwzględniać zarówno wielogodzinną pracę ludzi, jak również sposób eksploatacji czy oddziałujące na nie czynniki środowiskowe.

Meble warsztatowe są też wizytówką firmy. Muszą więc być estetyczne. Czym kierować się przy ich wyborze, uwzględniając te cechy?

Jakość i materiał wykonania produktów

Meble do warsztatu są wyjątkowo narażone na działanie czynników środowiskowych, takich jak wilgoć, uderzenia, kontakt z ostrymi krawędziami materiałów i narzędzi czy środkami chemicznymi.

Używane na nich narzędzia czy maszyny wprawiają je w drgania i powodują wstrząsy. Ponadto bardzo często z jednego stołu montażowego korzysta kilku pracowników na różnych zmianach. Wszystkie te czynniki sprawiają, że od mebli warsztatowych oczekuje się wyjątkowej wytrzymałości mechanicznej i odporności na uszkodzenia.

Wybierając wyposażenie warsztatu, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane. Meble metalowe powinny być skonstruowane z blachy o większej grubości, odpornej na odkształcenia, obciążenia, chemię, a dodatkowo zabezpieczonej antykorozyjnie.

Istotne są też sposoby łączenia elementów – spawane lub solidnie skręcone, odporne na rozchwianie. W stołach warsztatowych ważne są blaty, które muszą mieć odpowiednią grubość oraz powierzchnię zabezpieczoną przed rysowaniem czy wyszczerbianiem.

Dobrą jakość materiałów i solidne wykonanie zagwarantuje renomowana firma, właściciel znanej i cenionej marki. Dobrym sposobem jest też zasięgnięcie opinii ludzi z branży, którzy w praktyce wypróbowali meble danego producenta.

narzędzia do warsztatu

Okres gwarancji meble

Na decyzję o wyborze mebli warsztatowych może też wpłynąć proponowany przez producenta okres gwarancji. Wiadomo, że takie wyposażenie jest bardzo intensywnie eksploatowane i narażone na wiele szkodliwych czynników.

Kilkuletnia gwarancja zapewnia komfort, że w przypadku szybkiego zniszczenia wyposażenia będzie można wymienić je na nowe lub naprawić bez ponoszenia kosztów.

Jak szeroką ofertę posiada sprzedawca?

Kupując meble do warsztatu, warto też zwrócić uwagę na ich różnorodność. Pozwoli to nie tylko nabyć wszystko w jednym miejscu, ale też kupić zestaw, który będzie ze sobą kompatybilny.

Przykładem jest oferta, jaką przygotował producent mebli metalowych Fami, w której znalazły się stoły warsztatowe, stanowiska montażowe, wózki narzędziowe, szafy i szafki narzędziowe oraz socjalne, a nawet pojemniki warsztatowe do szaf i na stojaki. W asortymencie można również znaleźć meble specjalistyczne, takie jak szafki na komputer przemysłowy czy szafy na narzędzia CNC.

Bogaty wybór asortymentu ma też znaczenie dla estetyki wyposażenia. Każdy z proponowanych mebli metalowych – szafek, szaf czy wózków narzędziowych – jest malowany na kilka kolorów i w podobny sposób wykańczany. Pozwala to dopasować design zestawu do już posiadanego wyposażenia lub też do barw flagowych firmy.

Możliwość sprawdzenia mebli na projekcie

Urządzanie warsztatu wymaga wyobraźni i kreatywności. Niezbędne jest uwzględnienie wszystkich wykonywanych zadań oraz potrzeb związanych z nimi i magazynowaniem.

Trzeba też zaplanować rozkład pomieszczenia tak, aby każdy mebel się w nim zmieścił. W warsztacie niezwykle ważna jest ergonomia. Dlatego ustawienie szaf i stołów powinno być dobrze przemyślane, aby pracownik nie musiał pokonywać sporych odległości w poszukiwaniu potrzebnych narzędzi czy materiałów.

W komponowaniu zestawu mebli do warsztatu pomocny jest internetowy konfigurator. Można w nim zaprogramować wielkość i kształt pomieszczenia, a następnie wybierając z oferty produktów, sprawdzić różne możliwe ustawienia.

Wizualizacja jest dobrym wsparciem dla tych osób, które mają problem z wyobrażeniem sobie ustawienia mebli. Dzięki oprogramowaniu mogą zobaczyć, jak będzie wyglądał ich warsztat po wyposażeniu. Kupując meble do warsztatu w firmie FAMI skorzystaj z konfiguratora na stronie https://configurator.famispa.com/#/entry/FPL0057291/eShopA/.

Pozostałe rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem

Solidne materiały, estetyka, wysoka jakość wykonania oraz kilkuletnia gwarancja i bogaty asortyment to jeszcze nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie.

Jeśli ze stanowiska warsztatowego korzysta kilku pracowników lub wykonują oni na nim różne prace, praktycznym rozwiązaniem będzie możliwość regulowania ustawień mebla. Bardzo przydatna jest zmiana wysokości blatu, który można dopasować do wzrostu pracownika.

Meble warsztatowe powinny też mieć regulowane nóżki, za pomocą których można je wypoziomować na nierównej podłodze.

Ważnym kryterium wyboru jest też wielkość i pojemność mebli do przechowywania czy wózków magazynowych i narzędziowych. Odpowiednia liczba półek i szuflad zagwarantuje miejsce na wszystkie narzędzia oraz materiały, a jednocześnie ułatwi utrzymanie porządku.

W przypadku wózków lub szafek mobilnych, należy zwrócić uwagę na jakość systemu jezdnego. Nie wszystkie typy kółek nadają się do jazdy po jastrychu.