Jak wybrać odpowiedni stół do warsztatu?

stół z narzędziami w warsztacie

Sercem każdego warsztatu jest jego przestrzeń robocza. Stół warsztatowy to prawdziwy skarbiec, który nierzadko może stanowić obiekt zazdrości. Jednak stoły warsztatowe to nie tylko, jak nazwa wskazuje, wyposażenie warsztatów. Są one potrzebne wszędzie tam, gdzie wykorzystywane są narzędzia czy urządzenia przemysłowe. To niezbędny element każdego miejsca, w którym dokonuje się napraw, montażu itp. czynności. Zatem znajdzie on swoje zastosowania również w serwisach, garażach, stolarniach, tapicerniach, na halach produkcyjnych, magazynach. Dobry stół warsztatowy ma ogromny wpływ na codzienną pracę, jego funkcjonalność jest niezastąpioną cechą. Znając swój fach i potrzeby musimy kierować się przede wszystkim praktycznością. Powinien on umożliwić stworzenie przemyślanego i łatwego w obsłudze miejsca pracy. Warunki w warsztatach nie należą do lekkich, zatem cechować powinien się trwałością i solidnością. Jak podjąć decyzję i wybrać stół, który będzie niezastąpiony i posłuży nam przez długie lata?

Jak dobrać wymiar stołu warsztatowego?

Wymiar to jeden z podstawowych czynników, które będą miały wpływ na wybór stołu. Musimy go dopasować do przestrzeni, w której będzie stał oraz do naszych potrzeb. Ten mebel ma za zadanie ułatwić nam pracę, więc nie może zagracać przestrzeni, blokować przejść, ale też jego blat roboczy nie może być zbyt mały. Jeśli przy pracy jednocześnie korzystamy z wielu narzędzi warto wybrać długi stół, który umożliwi ich rozłożenie. Jeśli nie mamy wystarczająco miejsca wybierzmy dodatkowe elementy takie jak nakładka, półki, ścianki na narzędzia. Pomyślmy też, gdzie postawimy stół, zwyczajowo stawia się go pod ścianą. Jednak ograniczamy dostęp do niego ze wszystkich stron. Jeśli ma przy nim pracować więcej osób, warto zdecydować się na stół sześciokątny tworzący tzw. wyspę.

Sprawdź również: Kiedy zdecydować się na mobilny stół do warsztatu?

Rodzaje stołów warsztatowych

Stół warsztatowy metalowy

Występuje w różnych typach, jednak wyróżnia go materiał wykonania. Metal dobrej jakości sprawia, że posłuży nam on bardzo długo i będzie odporny na trudne warunki warsztatowe. Na rynku dostępny jest duży wybór metalowych modeli stołów, które posiadają wiele półek, szuflad, magnesów. Łatwo dopasować je do naszych wymagań.

Stół warsztatowy drewniany

Tego typu stół na pewno prezentuje się unikalnie, jednak może nie być tak praktyczny jak stół metalowy. Decydując się na stół drewniany pamiętajmy, aby sprawdzić z jakiego gatunku drewna jest wykonany. Wybierajmy drewno twarde i trwałe, dzięki czemu przetrwa on próbę czasu i będzie bardziej odporny na zniszczenia w trakcie pracy.

stół z młotkiem

Stół warsztatowy składany

To mebel gwarantujący szerokie możliwości modyfikacji. Przede wszystkim w każdym momencie możemy zdecydować się na jego złożenie i schowanie. A jest to możliwe za sprawą ruchomej podstawy, która najczęściej wykonana jest w konstrukcji stalowej. Największą zaletą tego typu stołów jest lekkość, co gwarantuje szybką i bezproblemową możliwość przeniesienia i przetransportowania mebla.

Mimo niewielkiej wagi stoły te są w stanie wytrzymać wysokie obciążenie nawet do 200 kg. Ten rodzaj sprawdzi się przede wszystkim w warunkach domowych, gdzie nie zawsze mamy możliwość rozstawienia go na stałe i nie mamy na niego aż tyle miejsca. Mają niewielkie rozmiary, stąd często są w profesjonalnych warsztatach niewystarczające. Jednak będzie to idealny model dla domowego majsterkowicza.

Może Cię zainteresować: Na jakie funkcje zwrócić wybierając stół warsztatowy?

Stół warsztatowy zaciskowy

Stoły te wyróżniają się systemem zaciskowym składającym się z uchwytów oraz przesuwanych szczęk. Mają podobną konstrukcję do stołów składanych, a system pozwala na ustabilizowanie i potrzymanie wykorzystywanej części, co bardzo ułatwia wykonywaną przez nas pracę. Bardzo często przy tego typu stołach spotkamy magnesy, na których możemy umieścić zarówno mniejsze przedmioty jak gwoździe, wkręty, jak i większe narzędzia.

Wysokość ustawienia blatu jest niewątpliwą zaletą, z łatwością ustawimy go dogodnie do naszej pracy. Kolejny atut stanowi możliwość ustawienia powierzchni roboczej pod kątem. Dostępne są w różnych wymiarach, także z powodzeniem powinniśmy znaleźć model odpowiadający naszym potrzebom.

Stół roboczy stolarski

Dedykowany do zakładów stolarskich posiadać będzie dużą powierzchnię roboczą o ergonomicznym kształcie, dużą ilość szuflad i półek.

Stół warsztatowy z imadłem

To typ stołu jest obowiązkowy w zakładach ślusarskich. Imadło umożliwia stabilizację obrabianego elementu. Dodatkowo cechuje je wzmocniona konstrukcja, zatem możemy liczyć na solidność i pewność podczas pracy.

Dodatkowe wyposażenie

Jeśli wybraliśmy już odpowiedni typ do warsztatu spełniający nasze potrzeby zwróćmy uwagę na to, jakie dodatkowe wyposażenie będzie ułatwiało nam pracę. Dodatkowe półki, szuflady, pojemniki, ścianka do zawieszania narzędzi, nakładki, magnesy, oświetlenie mają ogromny wpływ na funkcjonalność. Dzięki tym elementom wszystko znajdzie swoje miejsce. Warto zastanowić się nad gumą antypoślizgową, którą możemy kłaść na blat, aby podczas pracy różne elementy nie pospadały na podłogę lub co gorsza na stopę.