Narzędzia warsztatowe stanowią niezbędne wyposażenie każdego zakładu pracy. Od ich obecności, a przede wszystkim – od ich stanu technicznego zależą możliwość wykonywania różnych prac oraz ich jakość i sprawność. Dlatego niezwykle ważne jest zarówno inwestowanie w dobrej jakości, wytrzymały sprzęt, jak i odpowiednie dbanie o niego. Na co należy zwrócić uwagę i jak postępować, aby wyposażenie warsztatowe jak najdłużej dobrze spełniało swoje funkcje?
Sprawne narzędzie to nie tylko połowa sukcesu podczas wykonywania montażu czy naprawy. To również kwestia bezpieczeństwa, gdyż nietrudno sobie wyobrazić następstwa użycia elektrycznej wiertarki z uszkodzonym kablem czy iskrzącym silnikiem. Również wytarte czy wyszczerbione klucze mogą zsuwać się z nakrętek, stwarzając ryzyko wypadku. Dlatego pierwszą czynnością przed podjęciem pracy zawsze powinno być sprawdzenie stanu technicznego sprzętu.
Zanim szlifierka czy wkrętarka trafi na stół warsztatowy, należy dokładnie obejrzeć jej przewody, włącznik i zamontowane akcesoria. Wszelkie zauważone nieprawidłowości powinny być natychmiast zgłoszone przełożonemu. Taki wymóg można też znaleźć w każdej instrukcji BHP.
Aby narzędzie dobrze pełniło swoje zadanie, musi być odpowiednio utrzymane. Zasada ta dotyczy każdego sprzętu: począwszy od młotków i wkrętaków, po szlifierki czy inne elektronarzędzia. Dlatego warto stosować się do kilku zasad:
Na stan techniczny narzędzi i elektronarzędzi wpływa też sposób ich przechowywania. Rozrzucone klucze czy położona w przypadkowym miejscu wiertarka nie tylko brudzą się, ale też są narażone np. na upadek z wysokości, przypadkowe zamoczenie czy też użycie przez osobę nieuprawnioną. Idealnym miejscem do przechowywania takich elementów wyposażenia jest tablica narzędziowa. Pozwala ona na umieszczenie każdego przedmiotu w wyznaczonej mu przegródce czy zamocowaniu na zaczepie. Dzięki temu nie tylko jest on chroniony przed uszkodzeniem, ale też zawsze dostępny, gdy jest potrzebny.
W przypadku, gdy przechowania wymaga większa ilość sprzętu, dobrym rozwiązaniem będzie zamykana szafa na narzędzia. Można ją też wyposażyć w specjalne pojemniki do warsztatu, które ułatwią segregowanie i przechowywanie drobniejszych elementów. Natomiast tam, gdzie z narzędzi korzysta się w różnych miejscach pomieszczenia, znacznie praktyczniejszy będzie wózek narzędziowy. Można go bowiem wygodnie przemieścić tam, gdzie znajduje się stół warsztatowy lub stanowisko naprawcze czy montażowe.