Najlepsze sposoby na zabezpieczenie narzędzi w warsztacie

Tablica z narzędziami

Narzędzia stanowią jeden z najważniejszych elementów każdego warsztatu. Odpowiednie ich zabezpieczenie jest kluczowe, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę wartość wyposażenia warsztatu.

Właściwe przechowywanie narzędzi nie tylko zapewnia im najwyższą jakość, ale także skutecznie zabezpiecza przed kradzieżą. Z tego artykułu dowiesz się:

Odpowiednie przechowywanie narzędzi

Dobrze wyposażony warsztat to nie wszystko. Równie ważne jest to, aby poszczególne narzędzia były odpowiednio przechowywane i posegregowane.

Chaos w dobrze wyposażonym warsztacie potrafi spowodować wiele frustrujących sytuacji, w których nie można znaleźć danego narzędzia.

Z tego też powodu tak ważne są odpowiednie półki, szuflady oraz szafy na narzędzia. Muszą być one odpowiednio stabilne oraz zapewniać konkretną nośność, ponieważ warsztatowe narzędzia potrafią być ciężkie. Trzeba zadbać także o to, aby narzędzia w szafkach nie ulegały wgnieceniom i uszkodzeniom z powodu własnego ciężaru.

Najlepiej stosować specjalne wkłady lub zawieszać narzędzia na wytrzymałych haczykach. Świetnym przykładem producenta trwałych i funkcjonalnych szaf, wózków i uchwytów na narzędzia jest firma Fami.

narzędzia warsztatowe na stole

Regularna konserwacja narzędzi

Odpowiednie przechowywanie narzędzi to jedynie wstęp do tego, aby zawsze wyróżniały się najlepszą jakością. Ich nieustanna eksploatacja sprawia, że muszą być we właściwy sposób konserwowane. Zadbane narzędzia zachowają swoją funkcjonalność na dłużej, zwłaszcza gdy korzysta z nich więcej osób.

Pierwszym i podstawowym elementem konserwacji narzędzi jest ich dokładne i regularne czyszczenie. Najlepiej robić to zawsze po wykonaniu wszystkich prac. Przy czyszczeniu narzędzi można posłużyć się odpowiednimi preparatami, które potrafią usunąć nawet największe zabrudzenia, np. ze zużytego oleju samochodowego.

Nie należy także zapominać o częstym smarowaniu wszystkich elementów ruchomych w narzędziach. Nieustanna eksploatacja powoduje tarcie, które potrafi zużyć nawet najtrwalsze narzędzia, dlatego tak istotne jest stosowanie odpowiedniej ilości smaru. Co więcej, zawsze przed pracą warto sprawdzić stan narzędzi.

Zabezpieczenie przed kradzieżą

Kradzież narzędzi w dużych zakładach pracy lub w warsztatach jest dość częstym zjawiskiem. Warto nadmienić, że takie zdarzenia bezpośrednio uderzają w przedsiębiorstwo, generując niepotrzebne koszty. Dlatego istotne jest właściwe zabezpieczenie narzędzi przed ich kradzieżą.

Pierwszą „linią obrony” są szafki na narzędzia o odpowiednio wysokiej trwałości i wytrzymałości. Możliwość zamknięcia szafki na kłódkę skutecznie chroni przechowywane w niej narzędzia.

W celu jeszcze lepszego zabezpieczenia narzędzi przed ich potencjalną kradzieżą warto zastosować technologię RFID – specjalnego chipu, który znakuje narzędzie i nie pozwala na wyniesienie go z zakładu pracy lub z warsztatu.

Szafka na narzędzia zamykana

Metalowa szafki na narzędzia marki Fami

Odpowiedzialność zbiorowa

Choć zastosowanie wszystkich powyższych zasad powinno pomagać w zachowaniu najwyższej jakości narzędzi, to jednak w praktyce nie zawsze to wystarcza. Wówczas jedynym sposobem na wprowadzenie dyscypliny dotyczącej użytkowania i właściwego obchodzenia się z narzędziami jest zastosowanie odpowiedzialności zbiorowej.

Jeżeli dane narzędzie zostanie skradzione lub uszkodzone, wówczas wszyscy pracownicy ponoszą za to odpowiedzialność, np. przez potrącenie z pensji odpowiedniego procentu wartości narzędzi.

Taka praktyka bywa surowa, jednakże w przypadku nieodpowiedniego traktowania narzędzi przez pracowników, bardzo często jest to jedyne wyjście, aby przedsiębiorstwo nie było zmuszone do regularnego zakupu nowego sprzętu.

Czasami wystarczy stosować odpowiedzialność zbiorową przez dwa lub trzy miesiące. Pracownicy sami zaczną zwracać uwagę swoim współpracownikom, aby uważali na narzędzia, ponieważ za nieuwagę jednego zapłacą wszyscy.