Regały do dużych obciążeń- dobierz do swoich wymagań

Przechowywanie towarów dużych i o znacznej masie wymaga ustawienia w magazynie czy hali produkcyjnej regałów do dużych obciążeń, czyli takich, które wykonane są z wysokiej jakości materiałów i mają zabezpieczenia przed przewróceniem się, wygięciem półek czy urwaniem wysuwanych szuflad. 

Jak są projektowane regały do dużych obciążeń? Jak efektywnie korzystać z nich podczas przechowywania przedmiotów? Dlaczego to właśnie te rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo, elastyczność i optymalizację przestrzeni? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Spis treści:

  1. Towar wymagający przechowywania na regałach do dużych obciążeń
  2. Materiał wykonania oraz metody przytwierdzenia regału
  3. Regały zapewniające bezpieczeństwo w miejscu pracy

Towar wymagający przechowywania na regałach do dużych obciążeń

W przemyśle i branży logistycznej na co dzień można spotkać się z towarami, które ze względu na swoją masę i rozmiary wymagają specjalistycznych rozwiązań związanych z ich przechowywaniem. Składowanie takiego towaru nierzadko stanowi spore wyzwanie, jednak właściwie dostosowane regały sprostają wszelkim, nawet najbardziej specyficznym wymaganiom.

Towary z kategorii dużych obciążeń wyróżniają znaczną masą i objętością, dlatego ich przechowywanie wymaga solidnych i wytrzymałych regałów. Mogą to być ciężkie artykuły przemysłowe, maszyny, narzędzia, elementy konstrukcyjne, stalowe konstrukcje, komponenty. W ich przypadku konieczne jest zapewnienie stabilności i bezpieczeństwa, aby uniknąć ewentualnych uszkodzeń towarów, wypadków podczas składowania lub pobierania towarów, a także, aby efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń magazynową. Jest to ważne zwłaszcza w niewielkich magazynach.

Materiał wykonania oraz metody przytwierdzenia regału

Projektanci i wykonawcy regałów magazynowych bazują na sprawdzonych materiałach, takich jak:

Regały wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na korozję. Ta cecha jest szczególnie istotna w magazynach, w których panuje lub okresowo pojawia się wilgoć, a także tam, gdzie regały narażone są na działanie agresywnych substancji chemicznych. Stal nierdzewna jest trwałym materiałem, utrzymującym swoje właściwości przez wiele lat nawet podczas intensywnej eksploatacji.

Stal ocynkowana to materiał dodatkowo zabezpieczony warstwą cynku. Cynk zapobiega korozji, dlatego warto wybrać regały ze stali ocynkowanej, kiedy mogą być one narażone na zmienne warunki atmosferyczne lub składowane są w miejscach o zmiennej wilgotności.

Regały malowane proszkowo są estetyczne, a malowanie stanowi dodatkową warstwę ochronną. Malowanie proszkowe jest trwałe i odporne na ścieranie.

Regały aluminiowe są lekkie i odporne na korozję, a przy tym lekkie, przez co mobilne.

Nie bez znaczenia są także metody przytwierdzenia regałów. Wśród tych najczęściej wykorzystywanych sposobów są:

Regały zapewniające bezpieczeństwo w miejscu pracy

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest szczególnie ważne, a można je dodatkowo zwiększyć, wybierając odpowiednie regały. Solidnie skonstruowane półki i szafki eliminują ryzyko wypadków, które są wynikiem przewrócenia się półek. Zmniejszają też ryzyko uszkodzenia towarów. Wykorzystanie solidnych regałów przekłada się na redukcję wypadków, urazów i zniszczeń wywołanych osłabieniem półek czy niestabilną konstrukcją. Regały wykonane z trwałych materiałów są odporniejsze na deformacje i uszkodzenia mechaniczne.

Zaawansowane regały wyposażone są w systemy stabilizacyjne: dodatkowe wsporniki, stabilizatory, systemy mocujące zapewniające stateczność konstrukcji nawet przy dużych obciążeniach.

Przed zakupem regałów warto też zwrócić uwagę na oznaczenia dotyczące ich nośności, przeznaczenia oraz zaleceń związanych z bezpieczeństwem. Zmobilizuje to pracowników do przestrzegania norm.

Przemyślane rozmieszczenie i organizacja przestrzeni nie tylko zwiększa bezpieczeństwo, ale także ergonomię pracy. Minimalizuje konieczność przemieszczania się pracowników po magazynie, gdy szukają właściwego towaru. To z kolei zwiększa wydajność pracy, a redukuje ryzyko kolizji. Pracownicy magazynu powinni być także odpowiednio przeszkoleni, by sprawnie poruszali się w obszarze składowania towarów i potrafili optymalnie korzystać z regałów. Szkolenia takie powinny obejmować zasady przechowywania towarów, obsługi sprzętu magazynowego oraz postępowania w sytuacjach awaryjnych. Warto także wyznaczyć pracowników odpowiedzialnych za wykonywanie regularnych przeglądów i konserwację regałów. Prewencja pozwala na szybkie wykrycie i wyeliminowanie zagrożeń, które pojawiają się w przypadku uszkodzenia elementów regałów albo ich zużycia.