Stanowiska montażowe — jak zwiększyć wydajność pracy?

Stanowisko w warsztacie stoalrza

Praca w profesjonalnym warsztacie wiąże się z koniecznością przygotowania odpowiednich stanowisk pracy sprzyjających skupieniu i efektywności. Takie stanowiska powinny nie tylko być zaopatrzone w niezbędny zestaw narzędzi, ale też zapewniać wygodę i prawidłową postawę ciała. Dzięki temu każde zadanie będzie wykonane precyzyjnie i szybko.

Jak więc przygotować stanowisko dla montażysty, aby było ergonomiczne i bezpieczne? Jak wpłynie to na jakość jego pracy?

Dlaczego wydajność jest ważna w pracy montażowej?

Wydajność pracy to określenie na ilość wykonanej pracy w konkretnej jednostce czasu. W pracy montażowej jest istotna, ponieważ to od niej zależy ilość wytwarzanych i zamontowanych produktów, a co za tym idzie, oszczędność czasu, zmniejszenie kosztów i ogólny zysk firmy.

Pracownicy, którzy czują się wydajni i efektywni, mają większą motywację do dalszego wykonywania swoich obowiązków, czują się wartościowi w zakładzie pracy i jeszcze bardziej przykładają się do wykonywanych zadań. Zapewnienie sprzyjających warunków pracy niesie więc za sobą liczne korzyści, zarówno dla pracodawcy, jak i pracowników.

Stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy wcale nie musi oznaczać wielu dodatkowych wydatków. Chodzi raczej o stanowisko z możliwością regulowania jego wysokości, z asortymentem różnych narzędzi ułatwiających montaż i produkcję.

Jak ergonomia stanowiska montażowego wpływa na jakość pracy?

Ergonomia stanowiska montażowego to szereg czynników związanych z anatomią człowieka i środowiskiem pracy oraz przystosowaniem do nich narzędzi i ogólnie pojętych warunków pracy.

Każdy pracodawca ma obowiązek zadbać o właściwie dobrany stół roboczy, który pozwoli podczas kilku godzin pracy zachować prawidłową postawę ciała, zmniejszy napięcie mięśniowe, ograniczy dolegliwości bólowe i zmęczenie. Wszystko to przełoży się na wydajność pracy, ograniczy ryzyko wystąpienia urazów czy chorób zawodowych.

Do pracy montażowej zalecane są regulowane stoły robocze, dzięki czemu, w zależności od potrzeb, można zmienić ich wysokość i przejść z pozycji siedzącej do stojącej i odwrotnie. Zmiana pozycji ciała podczas pracy jest bardzo wskazana, gdyż odciąża kręgosłup i konkretne partie mięśni, chroni przed zmęczeniem i utratą koncentracji z powodu złej postawy.

Jakie narzędzia i wyposażenie są potrzebne do stanowiska montażowego?

Na wydajność pracy wpływ ma także odpowiednie wyposażenie stanowiska. Podstawę stanowią narzędzia ręczne pozwalające na wykonywanie prac manualnych, montaż elementów i podzespołów.

Narzędzia do warsztatu niezbędne do obróbki ręcznej to m.in.: piły, pilniki, młotki, nożyce, brzeszczoty, grzechotki, bloki ścierne, nitownice pneumatyczne, zestaw kluczy nasadowych i innych, imbusy, wkrętaki, imadła stołowe, szczypce, obcęgi, kombinerki czy kielnie do fugowania. Wybór narzędzi zależy oczywiście od rodzaju wykonywanej pracy.

Do prac warsztatowych wykonywanych ręcznie potrzebne będą także elektronarzędzia. Są one wyposażone w pojemne akumulatory i ładowarki, dzięki czemu mogą pracować długo i wydajnie. Pozwalają na zachowanie dużej precyzji i bezpieczeństwa podczas prac. Zaliczamy do nich: ręczne szlifierki kątowe, lutownice, wiertarki, wkrętarki, pilarki, frezarki, spawarki, piły tarczowe, przecinarki itd.

Przydatne okażą się też dodatkowe akcesoria do ręcznych narzędzi warsztatowych, takie jak: tarcze szlifierskie, narzędzia pomiarowe, np. poziomice, próbniki, smarownice do pilarek itd.

Na wyposażeniu każdego warsztatu, zarówno profesjonalnego, jak i przydomowego powinny się też znaleźć wózki narzędziowe i odpowiedni stół warsztatowy. Pozwolą one zachować porządek w przyrządach i sprzęcie wykorzystywanym w pracy oraz pozytywnie wpłyną na jej jakość.

Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego stanowiska montażowego są środki ochrony spełniające normy BHP. Zaliczamy do nich odzież roboczą, w tym kask, rękawice ochronne, okulary ochronne, specjalne obuwie itd. Dzięki temu pracownik nie jest narażony na niebezpieczne sytuacje w pracy.

W naszej ofercie znajdziesz szeroki wybór narzędzi warsztatowych i akcesoriów potrzebnych dla każdego majsterkowicza. Oferujemy najwyższej jakości artykuły od renomowanych producentów. W sprzedaży posiadamy podstawowe wyposażenie domowego warsztatu, placu budowy, a także odpowiednie narzędzia do prac remontowych, dekarskich, ślusarskich, murarskich i wielu innych.

Sprawdź również: BHP w zakładzie pracy o czym musisz wiedzieć?

Jak stanowisko montażowe różni się w zależności od zawodu?

Wyposażenie stanowiska pracy zależy od wykonywanego zawodu. Podstawowe narzędzia montażysty elektryka będą inne niż montażysty mebli czy urządzeń mechanicznych. Montażysta elektryk będzie potrzebował na swoim stanowisku wkrętaki, szczypiec, noża monterskiego i kombinerek.

Z kolei montażysta mebli potrzebuje w swojej pracy zestawu wkrętaków płaskich i krzyżakowych, zestawu kluczy nasadowych, oczkowych i imbusowych, kombinerek, poziomnicy, miarki oraz wkrętarki. Należy pamiętać o tym, że narzędzia mają ułatwiać pracę, przyspieszać jej przebieg i wpływać na jakość wykonania.

Czy stanowisko montażowe ma wpływ na bezpieczeństwo pracy?

Właściwie przygotowane i zorganizowane stanowisko pracy to nie tylko odpowiedni stół roboczy z dobrze wyposażonych wózkiem narzędziowym. Na ergonomię pracy wpływa też właściwe oświetlenie, wentylacja i wygodne siedzisko.

Ma to wpływ nie tylko na jakość wykonanej pracy, ale też jej bezpieczeństwo. Pracownicy dysponujący odpowiednim sprzętem i dobrze zorganizowaną przestrzenią są zdecydowanie mniej narażeni na wypadki przy pracy, choroby zawodowe czy poważne urazy. W połączeniu ze szkoleniem BHP znacząco poprawia się bezpieczeństwo pracy na stanowisku montażowym.