Jak uporządkować narzędzia w warsztacie?

szafa metalowa na narzędzia

Klucze i kombinerki można znaleźć w każdym domu bez względu na to, czy jego gospodarz jest zapalonym majsterkowiczem, czy też korzysta z narzędzi okazjonalnie. Warto również zauważyć, że zazwyczaj liczba narzędzi z roku na rok systematycznie wzrasta. Nagromadzenie takiego wyposażenia wymaga uporządkowania, tak żeby bez problemu odnaleźć potrzebny wkrętak, gdy obluzuje się śruba w stoliku.

Jak zapanować nad bałaganem w narzędziach?

Porządkowanie narzędzi nie jest prostym zadaniem, tym bardziej że w wielu warsztatach jest ich mnóstwo. Kompletując zestaw właściciel nie tylko zwraca uwagę na jego różnorodność, ale też na szeroki zakres rozmiarów.

Nowoczesna technika ma to do siebie, że w każdym odbiorniku, mikserze, stoliku do kawy czy rowerze spotyka się inne typy śrub, wkrętów czy gwintów. Stąd też dobry majsterkowicz ma nie tylko zestaw kluczy, ale też modele oczkowe, płaskie, z grzechotką, przegubowe i wiele innych.

Aby narzędzia ręczne zawsze były pod ręką i w razie potrzeby można było je szybko odnaleźć, niezbędne jest zachowanie systematyczności i konsekwencji w ich porządkowaniu. W praktyce oznacza to, że drobniejsze elementy, takie jak bity czy wiertła, powinny być umieszczane w pojemnikach (kuwetach).

Większe klucze, wkrętaki czy młotki lepiej zaprezentują się na specjalnych tablicach ściennych z uchwytami do zawieszania. Dobrym rozwiązaniem jest też stół warsztatowy uzupełniony o tylną ściankę z perforacją i podręczne szuflady.

Zakup mebli warsztatowych stanowi pierwszy krok w kierunku organizacji wnętrza i porządkowania narzędzi. Wybór jednak nie powinien być przypadkowy, lecz podyktowany dostępną powierzchnią oraz rodzajem wykonywanych prac i przechowywanego asortymentu.

Warto też zadbać o odzież roboczą, środki czystości i rzeczy osobiste, do których przechowywania przydadzą się odpowiednie szafki metalowe na ubrania.

stół warsztatowy

W jakie meble warto zainwestować podczas porządków w warsztacie?

Wybierając umeblowanie do warsztatu, warto zwrócić uwagę na jego jakość. Firma Fami specjalizuje się w produkcji i dystrybucji tego rodzaju asortymentu. Warto zaznaczyć, że zakup szafki na ubrania czy stołu warsztatowego tej marki jest równoznaczny z dopasowaniem mebla do jego przeznaczenia. Decydują o tym odporne na korozję materiały oraz wysoka wytrzymałość mechaniczna.

Wśród mebli, które powinny znaleźć się w każdym warsztacie, są szafki narzędziowe lub wózki wyposażone w funkcjonalne szuflady. Zaletą takich mebli z szufladami jest ich ogromna pojemność. Ponadto specjalne wkłady do szuflad pozwalają na umieszczenie wkrętaków czy kluczy w przegródkach, co zapobiega ich mieszaniu.

Szafki narzędziowe mogą też być wyposażone w półki, na których warto ustawić kolorowe kuwety. Takie wyposażenie sprawdza się tam, gdzie trzeba przechowywać duże ilości różnych drobiazgów.

W ofercie Fami znajdziesz też szafki metalowe na ubrania robocze, stoły warsztatowe oraz otwarte regały metalowe o różnych wymiarach. Te ostatnie są uniwersalne, gdyż można je dopasować do każdego pomieszczenia i wyposażyć w różne typy pojemników.