Organizacja magazynu – co powinieneś wiedzieć?

Organizacja magazynu - towary w zorganizowanym magazynie

Magazyn ma kluczowe znaczenie w procesie logistycznym. Odpowiedni układ stref wchodzących w jego skład powinien umożliwiać koordynację realizowanych zadań i maksymalizować wydajność firmy.

Organizacja przestrzeni jest zatem ważna z punktu widzenia zarządzania i finansów. Optymalizuje podejmowane działania, a także bezpośrednio poprawia wyniki finansowe przedsiębiorstwa.

Sprawdź, jak zadbać o to, aby obiekt był dobrze zorganizowany i dostosowany do charakteru wykonywanych zadań.

Spis treści:

Co to jest magazyn i jakie są jego cele?

Magazyn jest jednostką organizacyjną służącą do przechowywania towaru, który chwilowo nie jest wykorzystywany. Najczęściej w obiekcie znajdują się produkty stanowiące asortyment sklepu lub materiały wykorzystywane w procesach produkcyjnych.

Do najważniejszych ról magazynu zaliczają się:

Podczas organizowania magazynu należy pamiętać o jego najważniejszych funkcjach. Dzięki temu będzie możliwe optymalne rozmieszczenie poszczególnych stref, a także dostosowanie każdej z nich do wymogów wynikających ze specyfiki pracy konkretnego obiektu.

Widok na towary w magazynie

Dlaczego organizacja magazynu jest ważna dla każdej firmy?

Dobrze zorganizowany magazyn jest efektywny i wpływa na poprawną organizację pracy całej firmy. Umożliwia również osiągnięcie wysokiego poziomu obsługi klienta.

Organizacja magazynowania bezpośrednio przekłada się na wydajność całego przedsiębiorstwa. Optymalnie rozmieszczone strefy i stanowiska umożliwiają sprawne wykonywanie poszczególnych zadań oraz pozwalają zmniejszyć wysiłek włożony w ich realizację. Mają również wpływ na bezpieczeństwo pracowników podczas przyjęć czy wydań.

Dobrze zagospodarowana powierzchnia magazynowa minimalizuje ryzyko błędów, do których może dochodzić podczas kompletacji zamówień. Wpływa również na możliwość wdrożenia WMS (systemu informatycznego usprawniającego zarządzanie przepływem towarów w magazynie).

Dzięki temu kontrola stanów magazynowych czy inwentaryzacje przebiegają szybko i sprawnie. Wysyłka towarów również odbywa się w zaplanowanym czasie. Mniejsza ilość błędów to mniejsze ryzyko przestojów w pracy, strat finansowych czy wizerunkowych, wynikających np. z opóźnień w dostawie.

Planowanie organizacji magazynu: co trzeba wziąć pod uwagę?

Organizując magazyn, należy wziąć pod uwagę:

Jeśli uwzględnisz swoje potrzeby, optymalizacja przestrzeni magazynowej sprawi, że obiekt stanie się wydajny. Jeżeli do organizacji podejdziesz w ogólny sposób, funkcjonalność magazynu nie zostanie poprawiona.

Skrzynki ułożone na regałach w magazynie

Jakie są kluczowe elementy organizacji magazynu?

Aby zadbać o wspomniane wyżej aspekty, należy skupić się na planowaniu i koordynowaniu procesów odbywających się w magazynie. W tym celu powinieneś wydzielić na jego obszarze następujące strefy:

Każdy pracownik magazynu powinien zostać przydzielony do konkretnego działu, co zwiększy jego odpowiedzialność za podejmowane zadania i ograniczy ryzyko błędów. Jeśli nie zatrudniasz wystarczającej liczby pracowników, aby tego dokonać, wyraźnie rozdziel obowiązki pomiędzy każdą z osób, z którymi działasz.

Aranżując magazyn, zadbaj też o optymalne rozmieszczenie regałów. Dostosuj ich rozmiary do swoich potrzeb, a także do powierzchni potrzebnej w procesie magazynowania. Jeśli jest ona ograniczona, trzeba wykorzystać ją w maksymalny sposób, wybierając np. meble o odpowiedniej wysokości i wytrzymałości. W zależności od rodzaju interesujących Cię konstrukcji możesz wybrać np. regały półkowe czy modułowe.

Pamiętaj również o zastosowaniu procedur bezpieczeństwa w magazynie. Jeśli korzystasz z wózków widłowych, powinieneś zorganizować przestrzeń tak, aby każdy z nich mógł w bezpieczny sposób poruszać się po obiekcie.

Zwróć również uwagę na to, aby dostawca produktów mógł sprawnie dostarczyć je do Twojej firmy. Terminal ładunkowy również powinien być zaplanowany tak, by skracać czas potrzebny do realizacji zadań, które są podejmowane w jego obszarze.

Zarówno magazyn o dużej powierzchni, jak i ten niewielki powinny umożliwiać stosowanie procedur bezpieczeństwa i kontroli jakości. Wówczas będzie możliwe nie tylko efektywne zarządzanie obiektem, ale i działanie zgodne z wymogami wynikającymi m.in. z BHP.

W magazynie należy również stworzyć infrastrukturę niezbędną do wdrażania i stosowania systemów informatycznych (np. WMS), do których zadań należy m.in. usprawnianie inwentaryzacji.

Palety na regałach w magazynie

Tworzenie stref magazynowych – dlaczego jest to ważne?

Podział magazynu na strefy pozwala efektywnie wykorzystać przestrzeń magazynową, a także rzutuje bezpośrednio na efektywność realizowanych w obiekcie zadań. Cały proces organizacji można porównać do aranżacji kuchni. Odpowiedni rozkład poszczególnych sprzętów i mebli sprawia, że korzystanie z niej jest po prostu wygodne.

Wyraźnie wydzielone strefy w magazynie ułatwiają przepływ ładunków i pozwalają sprawnie zarządzać procesem logistycznym. Wyróżnia się 4 główne strefy, o których wspomniano wcześniej: wydań, przyjęć, kompletacji i składowania. Rozmieszczenie i układ każdej z nich powinien być indywidualnie dopasowany do powierzchni obiektu i charakteru zadań realizowanych na jego obszarze.

Dobrze zorganizowany magazyn umożliwia właściwe składowanie materiałów, sprawną realizację zamówień oraz efektywną pracę przedsiębiorstwa. Dbając o jego układ, dbasz jednocześnie o wydajność firmy, bezpieczeństwo pracowników oraz dobry wizerunek marki.

Jak rozmieścić regały w magazynie?

Ważnymi elementami wyposażenia magazynów są regały. Należy zadbać o wybór konstrukcji dobrej jakości, czyli atestowanych, wytrzymałych na warunki panujące w magazynie i o odpowiednich parametrach technicznych.

Przy ich wyborze powinieneś uwzględnić m.in. rodzaj procesów magazynowych realizowanych w danym obszarze. Dzięki temu dobierzesz typ regałów do swoich potrzeb.

Weź pod uwagę wysokość i szerokość konkretnych elementów, a także ich rozmieszczenie, szczególnie w magazynie o nietypowym kształcie. Regały magazynowe dobierz do wymiaru towarów, które będą się na nich znajdować, ich masy i ilości.

Aby zadbać o optymalne zagospodarowanie przestrzeni, sprawdź ofertę firmy Fami, która specjalizuje się w tego typu konstrukcjach. Skorzystaj z darmowego konfiguratora. Z jego pomocą wybierzesz rozwiązania na miarę swoich potrzeb.