Sposoby na lepszą organizację pracy w warsztacie

Narzędzia na ścianie

Praca w warsztacie – przydomowym lub należącym do firmy – wiąże się z wykorzystaniem wielu narzędzi i materiałów. Przygotowując wyposażenie takiego miejsca, jego właściciel czy użytkownik chce, aby było uniwersalne. Dzięki temu możliwe jest wykonanie każdej pracy, bez pilnego poszukiwania klucza czy śrubokrętu o konkretnym rozmiarze.

Ponieważ liczba podstawowych narzędzi i materiałów jest ogromna, warto zadbać o ich organizację. Pomogą w tym meble warsztatowe.

Organizacja i podział narzędzi

Osoby pasjonujące się techniką, majsterkowicze, hobbyści, a także zawodowcy doskonale wiedzą, że kompletowanie narzędzi warsztatowych, praktycznie nigdy się nie kończy.

Zamawiając podstawowy zestaw kluczy czy bitów, nie są w stanie przewidzieć, że przy kolejnej pracy zabraknie im wkrętaka typu torx lub klucza oczkowego nr 8. W ten sposób można dokupować kolejne zestawy czy pojedyncze elementy, tworząc kolekcję liczącą setki sztuk.

Przechowywanie takiej ilości śrubokrętów, młotków, kluczy czy bitów jest problematyczne. Jeszcze trudniej odnaleźć wśród nich potrzebny przyrząd, jeśli w danej chwili jest potrzebny. Właściwy podział, uporządkowanie i przechowywanie narzędzi są niezbędne nie tylko z tego powodu.

Warto też pamiętać, że wkrętaki czy klucze wrzucane luzem do przepastnej skrzynki, szybciej się niszczą i częściej giną. To z kolei oznacza większe wydatki na wyposażenie. Ponadto chaos i wszechobecny bałagan nie sprzyjają bezpieczeństwu pracy. Łatwo można poślizgnąć się na zapomnianym bicie czy skaleczyć o ostrze noża lub piły.

W organizacji i podziale narzędzi niezastąpione są odpowiednie meble do warsztatu. Do przechowywania podręcznego asortymentu, najlepiej sprawdzi się specjalna ścianka, zintegrowana ze stołem warsztatowym.

Jeśli nie ma takiej możliwości, dobrym pomysłem będzie stojak lub wieszak na kuwety, mocowany bezpośrednio na ścianie. Niezbędne są też odpowiednio dobrane metalowe szafy i szafki z szufladami, dostępne w wielu wariantach wymiarowych oraz o różnych pojemnościach szuflad.

Natomiast wszędzie tam, gdzie narzędzia „wędrują” wraz z pracownikiem, niezastąpione będą wózki narzędziowe.

nieułożone narzędzia w warsztacie

Zapewnij sobie odpowiednie oświetlenie miejsca pracy

Ważnym elementem stanowiska pracy jest jego oświetlenie. Trudno wyobrazić sobie bezpieczne i precyzyjne posługiwanie się ostrymi narzędziami w półmroku. Właściwe światło jest kluczowe nie tylko z punktu widzenia komfortu, ale również dlatego, że takie są wymogi BHP.

Oświetlenie stanowiska pracy reguluje norma PN-EN 12464-1:2004, jednak warto zadbać o nie również w przydomowym warsztacie. Wówczas zyska się pewność, że jest ono optymalne dla danego typu zadań i nie wpłynie negatywnie na bezpieczeństwo czy stan narządu wzroku.

Najlepszym rozwiązaniem jest światło dzienne, dlatego warsztat powinien mieć duże okna, a stanowisko pracy powinno znajdować się tuż przy nim.

Jeśli nie ma takiej możliwości lub pracę wykonuje się po zmroku, optymalnym rozwiązaniem będzie oświetlenie górne i lampa stanowiskowa. Ważne, aby miała regulowane ramię, dzięki czemu będzie można nakierować strumień światła w potrzebne miejsce.

W oświetleniu warsztatowym liczy się nie tylko jego natężenie, ale również barwa. Światło zbyt ciepłe, żółte w odcieniu może powodować zmęczenie i szybką utratę koncentracji. Natomiast zbyt zimne, będzie podrażniać wzrok.

ułożone narzędzia w skrzynce

Zaplanuj odpowiednio ustawienie mebli w warsztacie

Jednym z najważniejszych elementów, na który należy zwrócić uwagę przy organizacji warsztatu, jest rozplanowanie wnętrza. Problem może stwarzać zarówno duże pomieszczenie, jak i małe. Aby było urządzone ergonomicznie, należy zwrócić uwagę na następujące elementy:

W organizacji wnętrza warsztatu z pewnością pomoże różnorodność mebli, dostępnych w ofercie wielu producentów. Produkuje je i sprzedaje firma Fami, która przygotowała dla klientów specjalny konfigurator.

Proste w obsłudze oprogramowanie, pozwala na wprowadzenie danych o urządzanym pomieszczeniu, a następnie wypełnienie go odpowiednimi meblami. Baza danych zawiera wszystkie meble do warsztatu dostępne w asortymencie firmy, dlatego po przygotowaniu własnego projektu, można od razu je zamówić.

Jeśli właśnie urządzasz warsztat w swojej firmie lub przy domu i nie wiesz, jak optymalnie rozplanować przestrzeń, skorzystaj z konfiguratora zamieszczonego pod adresem: https://configurator.famispa.com/#/entry/FPL0057291/eShopA/.

Możesz wielokrotnie zmieniać ustawienia mebli, poszukując swojego własnego, optymalnego układu. Wizualizacja pomoże Twojej wyobraźni w dopasowaniu proporcji i doborze sprzętów.